Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mołtajnach

Organ prowadzący: Gmina Barciany

Organ nadzorujący: Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mołtajnach położona jest w najpiękniejszym miejscu wsi Mołtajny, w sąsiedztwie Jeziora Arklickiego otoczonego lasem, przy drodze głównej Mołtajny – Kętrzyn, jest pierwszym obiektem przy wjeździe do Mołtajn od strony Kętrzyna, co sprawia, że jest wizytówką wsi.

W roku 2017 dnia 18 maja nadano Szkole imię Jana Pawła II i ustanowiono ten dzień Dniem Patrona. Sponsor, absolwent  naszej Szkoły, ks. Leszek Kuriata ufundował Sztandar Szkoły.

Baza Szkoły to budynek oddany do użytku w 1960 r. i nowoczesna sala gimnastyczna, której uroczyste otwarcie miało miejsce 28 października 2005 r. Szkoła jest systematycznie od wielu lat modernizowana, a ostatnie znaczące inwestycje to nowoczesne ogrzewanie geotermalne i termomodernizacja budynku Szkoły.

Od 2015 roku funkcjonuje gabinet pielęgniarki szkolnej.

Szkoła liczy 137 uczniów wraz z oddziałem przedszkolnym. Uczniowie zamiejscowi są dowożeni i objęci opieką świetlicy szkolnej. W ramach dowożenia korzystamy  z limitu kilometrów, co pozwala na realizację podstawy programowej poza Szkołą – wyjazdy do kina, teatru, muzeum, ekologicznej ścieżki dydaktycznej w Srokowie, pływalni i innych obiektów sportowych.

Zaplecze dydaktyczne poza salą sportową to 11 sal lekcyjnych wraz z salą komputerową oraz pomieszczenie, w którym funkcjonuje Oddział Zamiejscowy Przedszkola Samorządowego w Barcianach.

W roku szkolnym 2018/2019 realizujemy projekty edukacyjne i profilaktyczno-wychowawcze:

1. „Tu mieszkam, tu się rozwijam, tu zmieniam” projekt w ramach konkursu „ My Polacy przedsiębiorczy, niepodlegli” finansowany przez NBP – zakończony,
  2. „ Ferie z ekonomią II” dla uczniów kl. VII i VIII finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi”- zakończony,
  3. „ Trzymaj formę”- zakończony,
  4. „ Czyste powietrze wokół nas,
  5. „ Niesamowity świat higieny ustnej”,
  6. „Szkolny Klub Sportowy”.

W ramach realizowanych projektów Szkoła prowadzi zajęcia pozalekcyjne rozwijające zainteresowania uczniów i ich umiejętności kluczowe oraz pozyskuje dodatkowe środki finansowe na działalność edukacyjną.

Od 2010 roku jesteśmy opiekunami cmentarza w Górkach z czasu I wojny światowej i co roku organizujemy nabożeństwo ekumeniczne z udziałem księży różnych wyznań i udziałem władz gminy i powiatu oraz lokalnej społeczności.

Szkoła jest organizatorem Międzyszkolnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek dla uczniów naszych szkół w języku polskim, rosyjskim, angielskim i ukraińskim, Międzyszkolnego Konkursu Poezji dla uczniów klas I – III i dzieci z oddziału przedszkolnego, uroczystości rocznicowej poświęconej Tarasowi Szewczence.

Prowadzimy zajęcia dla uczniów w postaci warsztatów zdrowego żywienia w ramach  „ Żółtego Talerza”.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowane zostały przedsięwzięcia dla uczniów rozwijające umiejętności i zainteresowania czytelnicze.

Szkoła systematycznie współpracuje z placówkami i instytucjami wspierającymi działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą  Szkoły.